(М1УКТ) Управљачка и комуникациона техника (Fieldbus техника)

Статус

Семестар

Број часова

ECTS

Изборни

1

3П + 2В

6

Наставници

Михајло Стоjчић,  редовни професор

Катедра

Студијски програм

 Мехатроника

Условљеност другим предметима

Циљ изучавања предмета

Циљ предмета је да студент савлада основе управљачке и комуникационе технике која се користи у машинској и процесној индустрији и упозна са савременим правцима развоја ових дисциплина.

Исход учења

Студент добија јасну спознају о савременим децентрализованим управљачким системима. Оспособљен је за правилан избор типа управљања за одговарајући задатак аутоматизације. У стању је да изврши дистрибуцију и комуникационо повезивање појединачних функционално и логички заокружених управљачких модула са оптималним комуникационим интерфејсима.

Садржај предмета

Увод у управљање и CIM. Преглед постојећих CIM модела. Дигитални управљачки системи. CNC, PLC, RC, Индустријски рачунари. Интегрисани контролери. Оперативни системи. Real time оперативни системи. Индустријске мреже. ISO-OSI референтни модел. Топологија мрежа и мрежне комуникације. Инсталациона техника. Протоколи индустријских мрежа. Индустријски Ethernet. Profibus. CAN bus. AS – Interface. DeviceNet. SERCOS .Wireless Fieldbus. Сигурносни bus-еви.

Методе наставе и савладавања градива

Предавања, лабораторијске вјежбе и консултације. Самостална израда практичних задатка.

Литература

1. Bender, K., Schiller, F.: Automatisierungstechnik, Lehrstuhl für Informationstechnik im Maschinenwesen, TU Muenchen, 2009.

2. Bender, K.: Profibus der Feldbus fuer die Automation, 1. Aufl. (1990) Hanser Verlag

3. Etschberger, K.: Controler Area Network, 2. Aufl. (2000) Hanser Verlag

4. Furrer, F. J.: Ethernet-TCP/IP fuer Industrieautomation, 2. Aufl. (2000) Huethig Verlag Heidelberg

5. Рогић, M.: Аутоматизација производних процеса, Машински факултет Бањалука, 2008.

Облици провјере знања

Студенти раде два лабораторијска пројекта у групама од три студента. Задатак је да изврше комуникационо повезивање задатих управљачких система и њихових актуатора и сензора. Сваки од пројеката се посебно оцјењује. Два колоквијума средином и крајем семестра су писмени, тј. тражи се рјешавање задатих тестова из области управљачке и комуникационе технике. Завршни испит је писмени и усмени за студенте који нису положили колоквијуме (< 50% бодова), а само усмени за студенте који су положили колоквијуме.
Похађање наставе
5 бод.
Колоквијуми
30 бод.
Активност на настави
5 бод.
Завршни испит
30 бод.
Домаћи задаци
30 бод.
Укупно
100 бод.

Посебне назнаке за предмет

Огласна табла